Prihlásenie investoraBlogChcem registrovať projekt

30 Apríl 2019
Do ktorých odvetví najviac investujú venture kapitáloví investori?

Podľa analýzy holandskej spoločnosti Dealroom.co bolo venture kapitálovými investormi v prvom kvartáli 2019 v EÚ a Izraeli preinvestovaných 8,3 miliardy Eur. Investorov najviac lákal segment podnikového softvéru, fintech segment a oblasť zdravotníctva.

Segment podnikového softvéru (2,7 miliardy Eur), fintech (2,4 miliardy Eur) a zdravotnícky segment (1,5 miliardy Eur) v prvom kvartáli roka 2019 pritiahli až 80% objemu všetkých investícií venture kapitálových investorov v EÚ a Izraeli. Ďalšími významnými sektormi boli oblasť bezpečnosti a dopravy (po 0,9 miliardy Eur).

Z pohľadu biznismodelu majú na investíciách investorov najväčší podiel spoločnosti, ktoré spoplatňujú zákazníkov modelom Software as a Service (SaaS) - hodnota investícií do týchto spoločností predstavuje v prvom kvartáli až 3,4 miliardy Eur. Druhým najviac zainvestovanými spoločnosťami sú výrobné spoločnosti (1,9 miliardy), nasledujú trhoviská (1 miliarda Eur), ecommerce (1 miliarda Eur) a mobilné aplikácie (0,4 miliardy Eur).

V Európe je dominantným trhom pre investície Veľká Británia, kam smerovalo až 2,1 miliardy Eur, ďalej nasledujú Francúzsko a Nemecko po 1,2 miliarde Eur a spomínaný Izrael s 1 miliardou Eur, ktoré preinvestovali venture kapitáloví investori. Piatu priečku v objeme investícií obsadilo Švajčiarsko (0,9 miliardy Eur) a šiestu Švédsko (0,6 miliardy). Slovensko ani iné krajiny V4 v tomto rebríčku neboli zastúpené.

Pri investovaní je z pohľadu podnikateľov, resp. aj podnikateľských anjelov užitočné poznať trendy a oblasti, o ktoré majú venture kapitáloví investori najväčší záujem, preto ak odporúčame venovať občas pozornosť aj dostupným odvetvovým štatistikám.