Prihlásenie investoraBlogChcem registrovať projekt

15 Apríl 2019
10 rád anjelského investora podnikateľom

Ak sa chcete dozvedieť, ako projekty vnímajú a posudzujú skúsení anjelskí investori, odporúčame vám prečítať si "desatoro" rád od českého anjelského investora Davida Formánka.

1.Nikde nie je napísané, že investori musia investovať. Nemusia, vyberajú si len tých najlepších

"Všetci si myslia, že keď sme investori, máme povinnosť investovať. Že sme ako z rozprávky Oslík, otras sa. Nie je to tak. Naozaj si projekty vyberáme dôkladne a nevyhadzujeme peniaze z okna. Tvrdo sme ich vydreli a nechceme ich minúť nadarmo", hovorí David Formánek. Vo väčšine projektov, ktoré David posudzuje, nevidí jasnú cestu, ako svoju investíciu získa naspäť. "To sa v tých projektoch často vôbec nerieši. Ale my nie sme charita. Musíme vidieť, že tam peniaze sú."

2. Projekt, ktorý sa uchádza o investora, musí byť škálovateľný

Za geniálny považuje David výrok svojho kolegu a súčasne člena nášho Klubu Michaela Rostocka-Poplara, že projekt, do ktorého by rád investoval, nesmie byť živnosť, ale mal by to byť biznis. "Väčšina návrhov, ktoré nám chodia, sú živnosti. Uživí vás, vášho kolegu, ale nie je to škálovateľný biznis, ktorý môžeme preniesť do x krajín. To hľadáme, to nás zaujíma."

3. Nápad bez realizácie nestačí

Investorovi nestačí, keď za ním príde človek len s nápadom. "Nápad pre mňa nie je nič," odpovedá David. Nápad podľa neho predstavuje jediné promile úspešného podniku. 29,9 percenta je vraj samotný produkt, zvyšok potom biznis a marketing. "Žijeme v dobe, keď nevíťazia tí najlepší, ale tí, čo robia najlepšie biznis a majú najlepší marketing."

4. Tvrdiť, že nemáte konkurenciu, svedčí skôr o vašom malom prehľade ako o tom, že máte unikátny produkt

"To, že ste nenašli konkurenciu neznamená, že neexistuje, len neviete dobre zadať otázku do Googlu," odkazuje investor mladým startupistom.

5. Podnikaniu musíte dávať viac ako 100%

"Startup je ako manželstvo a bigamia je trestný čin." Mať zároveň úspešný startup a spokojný osobný život podľa Davida nie je možné. "Startupu musíte dať všetko a to vám zruinuje osobný život. Alebo naopak. Dáte maximum rodine a vzťahom, a to potom zruinuje startup."

"Chcieť je strašne málo. Musíte makať. To som videl hlavne v tímoch, ktorým som dal peniaze na vývoj pre iOS. Všetci chcú byť bohatí, ale mnohí si neuvedomujú, že cesta k tomu sa musí tvrdo odpracovať."

6. Nemajte prehnané sebavedomie ak ste zatiaľ nič nedokázali

Na startupoch, ktoré sa uchádzajú o financovanie, často Davidovi prekáža prehnané sebavedomie ak toto nie je podložené výsledkami. Odporúča riadiť sa radšej heslom "show, do not tell". Taktiež odmieta investovať do projektov, ktoré od neho chcú podpis NDA ešte pred začiatkom rokovaní. Plusom je aj ochota načúvať pripomienkam a prijímať od investorov kritiku, ktorou by sa nemali nechať odradiť, ale naopak zamyslieť sa nad ňou a na základe nej prispôsobiť svoj produkt.

7. Biznisplán je dôležitý aj preto, že v ňom ukazujete svoju kompetentnosť

Davidovi prekáža, ak sú biznisplány "vycucané z prsta" a ak z nich cítiť malý rozhľad podnikateľov. Problémom sú aj tímy, ktoré sú zložené len zo samých programátorov. "Musí tam byť niekto zameraný na biznis. S tímom zloženým zo samých technológov som sa už niekoľkokrát spálil."

8. Zreálnite svoje predstavy o valuácii firiem, ktoré sú bez príjmov

"Nemôže za mnou predsa prísť startup, ktorý má len nápad, má v ruke dve á štvorky a chcieť po mne 50 tisíc euro za tri percentá vo firme. Nehnevajte sa na mňa, ale to predsa nejde." Naopak k úspešnej investícii môže zakladateľovi dopomôcť funkčné demo a ochota investovať vlastné peniaze.

9. Projekt predstavte ako investičnú príležitosť

"Napíšte nám: Predpokladáme, že za tri roky sa vaša investícia vráti. Do piatich rokov sa späťnásobí." Investícii pomôže taktiež jasne načrtnutá exit stratégia. 

10. Nie s každým investorom musíte nájsť spoločnú reč

"Mám vnútornú pohnútku niekomu pomôcť, ale projekt ma musí baviť." Ak teda nenájdete spoločnú reč s nejakým investorom, neznamená to nevyhnutne, že s iným investorom to vyjsť nemôže.